CD ARŞİVİ'den şarkıcı veya parça seçerek dinlemek için lütfen kutucukları tıklayınız...

Loading...

YELKENLİ MARKALARI


Bu sayfada yelkenli tekne üreten 15 ülkeden ulusal ve uluslararası köklü markaları tanıtmak için derleyebildiğim 30 yelkenli üreticisinin kısa tarihçelerini ve ilerleyen günlerde de üretim çeşitleri ile diğer markaları paylaşacağız. Özellikle 2. el tekne alıcıları için eski modelleri de içeren ve görece olarak zor toparlanan bu bilgilerin sizlere yararlı olabileceğini düşünüyorum.

Puruvanız Neta, Dümeniniz Viya Olsun… AVUSTRALYA ÜRETİMİ YELKENLİ MARKALARI;

AVUSTRALYA
SEAWIND CATAMARAN 
Seawınd 1250
Richard Ward Seawınd Katamaran’ın kurucusudur. 1982 yılında kurduğu Seawınd’in sahibi olmasının yanı sıra şirketin genel müdürlüğünü de yapmaktadır. Richard Ward 30 yılı aşkın üretim deneyimi ile Avustralya’nın bir numaralı tasarımcısı ve aynı zamanda çok gövdeli tasarımın yaratıcısıdır. Seawınd seyir için yüksek performanslı yelkenli katamaran sınıfında tüm dünyada satılan dünyanın en iyi bazı katamaran tasarımlarını üretmektedir. Ward, ilk katamaran üretimlerine bir plajdaki kapalı imalathanede başladı ve 1982 yılında şirketin kuruluşundan beri Seawınd güçlenerek büyüdü. Ward, Sydney de liman içi yat yarışlarında yarıştı ve dünyanın cruised deneyimli yatçılarından birisi olarak köklerinden gelen, her zaman güvenli ve iyi performans sunan yelkenli tekneler inşa etme felsefesi ile şirketi yönetmeye devam etmektedir.

Seawind'in misyonu

Yenilikçi tasarım, kaplama kalitesi, üstün performans ve deniz taşıma yeteneği ile ve müşterilerin beklentilerini aşarak dünya çapında bir katamaran üreticisi olmak.

Tedarikçiler, çalışanlar ve müşteriler arasında güçlü bir bağ kurarak tüm paydaşlar için saygın ve taktir edilir olmak.

Uluslararası sürdürülebilir büyüme ile, ürün inovasyonunu destekleyen ve tüm paydaşları için güvenli bir gelecek  sağlayan karlı ve büyüyen işi korumak.

Gelişim

2010 yılı Ekim ayında Seawind, Corsair Marine ile bir ortaklık oluşturarak Seawınd Group adıyla büyümeye devam etti. Corsair Marine, kendi 25 yıllık tarihi boyunca 1.600 tekne inşa etmiş olan dünyanın önde gelen treyler trimaran üreticilerinden biridir. Kuzey Amerika'da üretimle geçirdiği 20 yılın ardından Corsair Marine Vietnam’daki kendi yönetim ve üretim tesisine taşındı. 6 yılı aşkın süredir reçine infüzyon ve vakum torbalama gibi en son teknolojileri kullanarak, fiberglas ve karbondan yapılmış yüksek performanslı hafif kompozit tekneler inşa etmektedir. Seawind ve Corsair işbirliği yeni üretim teknikleri geliştirilerek Seawind 1000XL2 ve Seawind 1160 üretim hatlarının kurulmasını sağladı.  Seawind 1250 de Seawind imkanları ile Wollongong da imal edilmişdir.

Seawind Grup şu anda 200'ün üzerinde personeli ve uluslararası 20'den fazla yetkili satıcısı ile iki kıtaya uzanmakta ve dünyanın tüm bölgelerine ihraç yapabilmektedir. Altı farklı tasarımda katamaran üretimi ve beş farklı tasarımda trimaran üretimi ile Seawind Grup dünyanın dördüncü büyük çok gövdeli tekne üreticisi olarak pazarda yerini almıştır. 


AVUSTRALYA
LİGHTWAVE YACHTS
LİGHTWAVE 35
1996 yılında kurulan Lightwave Yachts, o tarihten günümüze, şık tasarımı ve performansı ile tanınan üstün kalitede üretime sahip katamaran sınıfı yat tasarımları sayesinde pazar genelinde saygın bir ün kazandı. Stil ve uygulamadaki yeniliklerin en üst düzeyde sağlanması bu ünü getiren haklı nedenlerdir. Katamaran üretimi saf seyir zevki ve lüks ihtiyacına bir arada cevap veren iki ayrı versiyon halinde sürdürülmektedir. Yelkenli Katamaran serisi Lightwave 38 've 45' ve PowerCat serisi Lightwave 38 've 46' çok beğeni toplayan tasarımlardır.. 2008 yılında, Lightwave Yachts “Raider One Design” yarışmasında ilk sırayı aldı. En son üretimi Lightwave 47 'Motor Sailer’ ile iç düzen çeşitliliği ve kişisel özelleştirme için fırsatlar ve seçenekler sunması açısından popülaritesini daha da arttırdı.

10 yıldır sipariş üzerine üretilen  lüks yükseltilmiş bluewater sınıfındaki Lightwave Yatlar zerafetleri, mükemmel dengeleri ve uluslararası üne sahip Grainger’in tasarımları ile katamaran üreticileri arasında lider konumuna yükselmiştir.

Lightwave Seyir Katamaranları

Çok gövdeli katamaran tasarımı, FRP kompozit gövdeler, çift dizel motorlar,  yüksek kalitede malzemeler kullanılarak imal edilen tüm iç doğrama, mobilya ve güverte inşası ile dünya standartlarında bir katamaran tekne olan Lightwave de, tüm ekipman ve bağlantı parçaları özellikle pratik kullanım ve fonksiyonel denizcik gerekleri dikkate alınarak tasarlanmış ve Avustralya açık deniz şartlarına uygun donatılmıştır.

Gövde Yapısı

Lightwave seyir katamaranlarının kabuk yapısı mevcut olan en son teknikler kullanılarak inşa edilmiştir. Tüm kabuk ve gövde takviyesinin çoğunluğu el yapımı olup, çekirdek yapı FRP köpük dolgulu sandviç şeklindedir. Malzemenin her iki tarafındaki laminatlar dikişli olup, tekne bordasının hava geçirmez olmasını sağlamak için de beyaz jelkot (Izofitalik reçine) ile kaplanır. Su seviyesinin altında kabarmaya karşı direnci optimize etmek için ise, modifiye epoksi reçine kullanır. Geri kalan gövde kabuğunun özellikle salma alanlarındaki kalınlıklarda yapılan önemli bir artış ile sağlanan sertlikle de gerektiren her yerde ek takviye sağlanmış olmaktadır. 

İç Donanım

Tüm Lightwave seyir katamranlarında iç tasarım, dayanıklı, uzun ömürlü, üstün kaliteli işçilik ile klasik tasarımı yansıtmaktadır. Her tasarım öğesi maksimum görsel incelikle ve geniş  kullanım alanı bırakacak şekilde dizayn edilir.  Tüm dikey yüzeylere ise iki özel ve farklı boya uygulanır. Bu genellikle süper yatlarda lüksü vurgulamak için kullanılan prestijli bir uygulama olup üretilen katamaranlar arasında nadirdir. 


BELÇİKA ÜRETİMİ YELKENLİ MARKALARI;


BELÇİKA

ZEYDON YACHTS

http://www.zeydon.com

Z 60
Zeydon, 2004 yılında Herman Van Hool, Ben Van Hool ve David Van Nieuwenhove tarafından Antwerp / Belçika da kurulmuştur. Tutkulu birer denizci ve başarılı birer girişimci olan ortakların gelişmiş bir yelkenli yat için bugünün ihtiyaçları hakkında net bir vizyonları vardı. Bu nedenle yelkenli tekne sektöründeki çağdaş evrime doğrudan bir tepki olarak yüksek performanslı, spor tip yeni bir tasarım kulvarı oluşturmak için karar verdiler. Otobüs ve römork üreticisi olan VAN HOOL’un dünya çapında başarısının ardındaki itici gücün bir parçası olmak üzere ve aynı zamanda da 50 yıllık üretim tecrübesi ve know-how’ını da Zeydon Tersanesi için kullanarak yola çıktılar. Herman, Ben ve David kalplerinde kusursuz tasarım için bir tutku ve sürekli gelişen know-how kombinasyonları için sarsılmaz bir inanç taşımaktadırlar. Özveril, detaylı çalışma, müşteriler ile kurulan karşılıklı güven ve saygı Zeydon’un ana felsefesidir.

Özünde bu felsefe, Zeydon Z60’ın 20 mart 2008 de Belçika yüksek tasarım kalite ödülünü almasını sağlayan felsefedir. Bu ödül uzman bir jüri tarafından 51 ülkede yapılan üretimler arasından sadece yaratıcı, yenilikçi ve yüksek kalitedeki uzun ömürlü ekolojik uyumluluğa sahip üretimler için verilen bir ödüldür.

Zeydon Z60, yenilikçi tasarım ve donanımlar ile modern bir lüks yatın zerafetini  yelken birleştiren, 60ft sınıfında bir yelkenli yattır.. Onun fonksiyonel tasarımı geniş güverte alanı ve bugüne kadar çok daha büyük yatlarda kullanılan donanım özellikleri, zahmetsiz kullanımı sağlar. “Olağanüstü” kavramı Zeydon Z60’ın dış tasarımı ile anlam kazanır. Gövde ve üst yapı tasarımı dinamikleri, yüksek kaliteli malzeme ve stil, en ince ayrıntısına kadar hassas ve optimum işlevsellik sağlanan üretim kalitesi standartları, Zeydon2u eşsiz kılar. Bu kararlılıkla uygulanan üretim stratejisi sayesinde, bir lüks spor cruiser olarak sunulan yat, üst düzey beklentilere sahip müşterilerinde taleplerini de yerine getirebilmektedir.

Zeydon Z60’ın sunduğu farklı tasarım ve seyir zevki yat kavramına bakışınızı değiştirecek…ÇİN

YELLOW SEA YACHTS 
KSS 70
Yellow Sea Yachts, Çin'in başlıca fiberglas tekne üreticisidir. Şirket, profesyonel rus gemi ve yat mühendisi Sergey Bakanev tarafından kurulmuştur

Sipariş üzerine özel üretim yapılan Kelsall katamaran hattı da üretime yakın geçmişte dahil edilmiştir. Kelsall Katamaran üretimi için ayrı tasarım şirketi de mevcuttur. Bu sayede ticari veya seyir yelkeni ya da güç taleplerine uygun olarak müşteri isteğine göre planlama yapılarak geniş bir yelpazede üretim yapılabilmektedir. Ayrıca tedarikçiler tarafından, planlanan üretim için tekne panelleri veya tüm gövde hazır olarak sağlanabilmektedir.

KMA 33
Firma yüksek kalitede geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu ürünleri  yelkenli yat, centerboards ve küçük el yapımı, bot, kürekli tekneler olarak sıralayabiliriz.

F 21
Tüm tekneler batı kaynaklı teknoloji kullanımı ile ahşap ve deniz şartlarına dayanıklı kontrplak kaplama ile yapılır. Bu teknoloji sayesinde tekneler hafif ve dayanıklı üretilebilmektedir. Her model maksimum performans, düşük bakım giderleri, dayanıklılık, zerafet ve güvenlik için özenle tasarlanmakta ve hatasız olarak üretilmektedir. Üretilen teknelerin ömrü en az 15 yıldır.FRANSA ÜRETİMİ YELKENLİ MARKALARI;

FRANSAJEANNEAU

1957 yılında, uçaklar ve otomobiller hakkında zaten tutkulu olan Henri Jeanneau’nun deniz ve yelkenli tekne rüyası denizde süzülen bir yelkenliyi izlerken başladı. Bu görüntü, içindeki sürat tutkusunu tatmin etmek için O’na yepyeni bir dünyanın kapılarını açtı. Kısa süre sonra, Fransa’nın en büyük ulusal yarışına katılmak için ahşap bir tekne inşa etmeye başladı. Katıldığı kategoride birinci olması onu harekete geçirdi. 1959 yılında, daha sonra Jeanneau tersaneleri olacak Batı Denizcilik Hall de  çırak olarak çalışmaya başladı.So, a past time became a trade. O dönemde Fransada yaşanan hızlı ekonomik büyümenin de yardımıyla kısa sürede yöneticiliğe yükselmiş olan Henri Jeanneau, kendi işini kurdu. Tekne içerisinde yaşamı kolaylaştıracak elektrikli aletler üretimi yaparak tekne üretimine ilk adımını attı.

 

SÜRAT TEKNELERİNDE BİR İLK:

1961 yılında, Jeanneau ilk fiberglas sürat teknesini piyasaya sürdü.  Bu teknenin adı Calanque idi. Mükemmel anlamda bir firkateyn çizgileri içeren bu ahşap üzerine fiberglas kaplama tekne ilk kalıplı üretim sisteminin de başlangıcı oldu. Aynı yıl, bir rüya gerçek oldu ve Jeanneau tamamı fiberglas ilk teknesini hazırladı. Bir petrokimya ürünü olan bu yeni malzeme, tekne üretiminde eşi benzeri görülmemiş bir teknolojik avantaj yarattı. Tek bir kalıptan, yüzlerce gövde yaratılabilmesine olanak veriyordu. Bu 1.500 adet sürat teknesi üretimine ulaşan büyük bir destanın başlangıcı oldu. Yeni tekne modelleri birbirini izledi: "Squale," sonra "Aslan de Mer," "Caraibe" ve ilk büyük Jeanneau motor yat, "Imperator 900" The grand product lines included: Skanes, Arcachonnais, Esteou, Cap Camarat, Merry Fisher, Leader and Prestige. ve izleyen diğerleri: Skanes, Arcachonnais, Esteou, Cap Camarat, Merry Fisher, Lider ve Prestige.

İLK YELKENLİ TEKNE:

1960 Fransa'sında ve pek çok başka ülkede el yapımı bireysel tekne üretimi hala çok yaygındı. 1960 sonlarında ise, kişisel zevk için yelkenli seyiri ana akım haline geldi ve Jeanneau gibi tersaneler  bu yeni heyecandan yararlanmak için seri yelkenli tekne üretimine başladı. 3 boyutlu özel tasarım, yazılımı ve dijital kontrollü lazer kesme makineleri gibi alanlardaki teknolojik yenilikler üretim ve satın alma maliyetleri düşürdü, ve kişisel zevk için yelkenli seyiri kitleler için erişilebilir oldu.  Ünlü Glénans yelken okulu, aynı dönemde kuruldu. Bu aristokrat gemici çağının da sonu oldu. Jeanneau ilk seri yelkenli tekne üretimine, 1964 yılında başladı. Onun 44 feetlik ilk üretimi İngiliz açık deniz yarışı, “Ostar," yarıştı. 1964 yılında Eric Tabarly zaferi Fransa'nın gururu oldu. Bu olay yeni nesil üzerinde deniz tutkusunu yarattı ve Fransızlar arasında yelken için gerçek bir çılgınlık başlattı. 50 yıl içinde, Jeanneau tersanelerinİn seri üretiminde  pek çok erkek ve kadın çalışan kendi alanlarında uzmanlaşarak günümüz Jeanneau’sunu yarattı. 


FRANSADUFAUR YACHTS

http://www.dufour-yachts.com/


DUFAUR 525
Michel Dufour, yelkenlilere aşk ile bağlı iyi bir mühendis ve vizyonerdir. 1964 yılında Fransa La Rochelle da kurulan tersane bu efsanevi yelkenli yatların başlangıcı oldu. Bu tersnede 1500 adede ulaşan üretimi gerçekleştirirken O’nun amacı, öncü teknolojiler ve malzemelerle üretimde yeni bir çığır açmak ve yat kullanıcılarının maceracı ruhlarını zevkin doruğuna taşıyacak mükemmel örnekler oluşturmaktı. Bunu başarmanın markasını yükselteceğine dair sahip olduğu keskin sezgi Michel Dufour’un başarısının da altın anahtarı oldu ve bu vizyon ile 1986 yılında Dufour Yachts’ın ilk lansmanını yaparak. satışlarının artmasını sağladı. Bir biri peşi sıra gelen eşsiz modeller ve bu modellerle sunulan farklı ve zevkli yelken deneyimleri ise Dufour kullanıcılarının marka sadakatinin güçlenmesini ve “Efsanevi” tanımını kazandırdı.

Dufour Yachts
sadece yelkenli yatların inşasına adanmış birkaç Fransız üreticisinden birisidir. Dufour yöneticileri, tasarımcıları ve üretim personelleri  için bu meslekte başarının sürdürülebilir olmasının tek güvencesi ‘mükemmellik’ tir.

Bu adanmışlık Dufour’un Dünya genelinde yat satışları için seçmiş olduğu yaygın ve seçkin satış ağı çalışanları için de geçerlidir. Dufour da, müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin hassasiyetle dinlenerek dikkate alınması da bu geleneğin doğasıdır.

Dufour Yachts, performans ve yapısal gücü artırmak için kullandığı ileri teknolojilerle de ayrışır. Gövde ve güverte tasarımı  üretiminde vakum infüzyon teknolojisi kullanılır. Reçine levhalar hava emmesi ile emprenye edilir. Yaygın olarak havacılık sektöründe kullanılan bu ileri teknoloji, üstün mekanik kalitesine sahip bir kompozit malzeme üretimi ile sağlanır. Bu sayede  yapısal ağırlık / performans oranı mükemmelleştirilir.

Fiber kumaşların güçlendirilmesi için kullanılan enjeksiyon  teknolojisi ile de pres altında, iki kalıp arasına enjekte edilen reçinede hiçbir hava kabarcığı kalmaması sağlanır. Bu karmaşık teknik bir sağlamlık / reçine oranı kazandırır. Sonuçta imalatın ağırlıktan sağlanan önemli bir de avantajla ve tek parça halinde gerçekleştirilmesi sağlanarak mükemmel bir yüzey kalitesine de ulaşılır. 

FRANSARM  YACHTFARKLI BİR ÇİZGİ
Fransız Fora Marine tarafından La Rochelle’de üretilen RM Yatları, uzun seyiri ve denizde yaşamayı seven yelkencileri amaçlarıyla buluşturmayı hedeflemektedir. Üc farklı modeli ile (RM880, RM1050 ve RM1200) alışılan dizayn ve üretim tekniklerinin ötesinde bir çizgiyle, daha dayanıklı ve daha konforlu ürünler sunmaktadır. Üretiminin büyük bölümünü Norveç, İtalya, İngiltere, İspanya ve Amerika gibi ülkelere ihracatı oluşturmaktadır.


RM 1050


Okyanus aşırı yarış teknelerinin mimari olarak tanınan Marc Lombard tarafından tasarlanan RM Yatları, geniş iç kullanım alanı, sade dekorasyonu, 60 open’lardan örnek olarak alınmış yelken arması ve çeneli gövde tasarımı ile performanslı, keyıfli ve konforlu bir seyir imkani saglamaktadır.

Farklı üretim tekniği ve malzemeler:

Kontraplak, epoxy ve kevlar kompozit üretim tekniği; Performansı, dayanıklılığı ve sağlamlığı birleştirmektedir. Bu kompozit üretim tekniği, polyestere göre daha dayanıklı, çeliğe göre daha izole ve aluminyuma göre de daha hafif bir gövde yaratmaya imkan tanımıştır. Bunun yanında parlak temiz bir yüzey ile kolay bakım ve tamir imkanlarını da sunar.


Govde ve Guverte tasarimi ;
Çeneli gövde yapısının sunduğu genişlik sayesinde sınıfındaki birçok yelkenliye göre %20 daha fazla iç hacime sahiptir. Balık tutmak ve denize girmek gibi keyifli anlar düşünülerek dizayn edilen güvertesi daha fazla yaşanacak mekan imkanı sunmaktadır. Kokpit ve salon içerisinde panaromik görüş imkanının yanı sıra, aydınlık bir iç dekorasyon seyir keyfini tamamlamaktadır.
Yelken Donanımı ;
Her türlü seyir için maksimum performansı edinebilmek üzere detaylandırılmış yelken donanımı rüzgar üstu ve rüzgar altı seyirlerde tek kişilik hakimiyete imkan sağlamaktadır. Asimetrik ve simetrik balon kullanımı rüzgar altı seyir kolaylığını yanında getirmektedir. 60 open sınıflarından esinlenerek donatılmış çift baş istralya ile de sert havalarda kolaylıkla rota tutma imkanı ve güvenlik sağlanmaktadır.
Çift Salma ;
Tüm deniz koşulları gözönünde bulundurularak en konforlu ve performanslı servis için detaylandırılan çift salma özelliği; her gelgit koşulunda sabitliği, rüzgar üstü tırmanışlarda rota tutma imkanını, sert rüzgarlarda bile yatışı dengelemeyi, su altı derinliğini azaltmayı ve her türlü kıyı seyirini kolaylaştırmayı sağlamaktadır.


FRANSA

LAGOON - JEANNEAU


Lagoon Jeanneau Teknolojileri Avancées (JTA), Jeanneau’nun bir iştiraki olarak 1984 yılında iki ayrı bölgede kurulmuştur.

LAGOON 620
Birincisi Belleville sur Vie, Vendée de faaliyet gösteren fabrikadır.  Bu fabrika, Groupe Bénéteau üretim alanlarının son teknolojiye göre kurulmuş fabrikalarından birisidir., Tüm fabrika, uzunluğu 38-45 ft arasında değişen Lagoon katamaranlarının yapımı için inşa edilmiştir. Fabrikada bulunan bilgisayar kontrollü ekipman, infüzyon kalıplama tesisleri, gelişmiş mekanik, elektrik ve sıhhi tesisat kurulum bantları ve tekne sistemlerinin test edilmesi için gerekli havuz, Belleville fabrikasının Groupe Bénéteau arasında dünyada en çok bilinen teknik uzmanlık seviyesini özetlemektedir.

İkincisi ise Garonne kıyılarında bulunan Bordeaux’daki CNB dir. Bu fabrika 44.000 m² si kapalı olmak üzere 100.000 m² lik bir alanı kaplamaktadır. 50 ft den büyük katamaranların yanı sıra, 60-80 ft uzunluğundaki yatlar ve  CNB nin uluslar arası üne sahip olduğu 80 ft üzeri superyatlar  ile büyük yelkenli gemilerin inşaatı bu fabrikada gerçekleştirilmektedir. Burada dijital kontrollü kesme ve parçaların ön montajı için bilgisayarlı tanımlama bitirme imkanları ile, sektördeki en modern tekne mobilyası üretim alanları mevcuttur.

Her iki tesisle sağlanan; Yüksek üretim kapasitesi, Ar-Ge gelişimi, ticari tanıtım imkanları, uzman insan kaynakları ve güçlü mali yapı Lagoon – Jeanneau işbirliğini emsalsiz kılmaktadır.

JTA ürettiği (Fleury Michon serisi, vb) çok gövdeli yarış tekneleri ile eşsiz zaferler ve bir dizi ödül kazandı. Lagoon aynı zamanda Waterworld filmi için  trimaran üretimi gibi daha sıradışı projelere de dahil olmuştur. Lagoon şimdi CNB-Beneteau Grup’un, seyir için yelkenli tekne üretiminde alanında dünya lideri olmuş bir bölümün parçasıdır.  Bu bölüm, CNB tekne tasarımcısı Marc Van Peteghem ve çok gövdeli tekne tasarımlarında  eşsiz olan Vincent Lauriot Prévost (VPLP) tarafından tasarlanan kusursuz seyir katamaranlarını üretmektedir. Onların en son tasarımlarından birisi ünlü trimaran Oracle da, 2010 Amerika Kupası 1.si olmuştur. 

Katamaranların  1987 ve 1996 yılları arasındaki ilk nesil serisi, Lagoon 55, 47, 57 ve 67 modelleridir. Bu modeller açık deniz seyrine yönelik ve özel müşterileri için yapılan teknelerdir.  Lagoon 37 ve 42 modelleri ise kiralama için tasarlanan modeller olarak ayrılmaktadır. 

Lagoon markasının güçlü yönleri ve ilkeleri şunlardır; İyi tasarım, yüksek kaliteli üretim ve ortalamanın üzerinde performans. 1996 yılından sonraki yeni nesil Lagoon teknelere verimli kullanım alanları, müşteri isteklerinin daha fazla dikkate alınması ve yüksek konfor özellikleri damgasını vurmuştur. 2003 yılında da Lagoon, seyir katamaranları üretiminde dünya lideri olmuştur.  Firma kapsamlı bir dağıtım ağı desteğine de sahiptir.  Nitekim, dünya çapında Lagoon katamaran tutkunu ve konusunda uzman olan 70'den fazla distribütörü mevcuttur.  2010 yılından bu yana, Nauta Tasarım da yeni model iç tasarımlar için Lagoon ile çalışmaktadır.  
HOLLANDA
CONTEST YACHTS
50 CS
Contest Yachts, Ed Conijn tarafından 1959 yılında Hollanda da kurulmuştur. Üretime geçerken Conijn’in kafasındaki ana fikir, boyutlar, kullanılan malzeme, donanım ve üretim kalitesi ile rakiplerine oranla üstün ancak görece pahallı olacak yatların uygun satış koşulları sağlanarak daha geniş bir müşteri kitlesine ulaştırılması ve satışlarının arttırılmasıdır.

Bu hedefe ulaşıldığında da, müşterilerin “iyi” bir yelkenli teknenin sahip olması gereken özellikleri konusundaki beklenti ve algılarının değiştirilerek ufuklarını Contest Yachts lehine genişletmek mümkün olmuştur. Böylelikle bir yaşam tarzı olan yelkenciliğin gerçek tadına Contest Yacht ile varan müşterilerin yaşamlarını, markanın sunduğu kaliteli, ayrıcalıklı ve zevkli yaşam  felsefesiyle uyum içerisinde ve bütünleşerek sürdürebilmeleri de sağlanarak maksimum müşteri mutluluğuna ulaşılmıştır.

2009 yılında 50. kuruluş yıldönümünü kutlayan Contest Yachts, bu başarısını, yarım yüzyılı aşkın sürede göreve gelen Conijn ailesinin 3 kuşağı boyunca korumayı da başarmıştır. Mükemmel tasarımlarda yaratılan gelişmiş standartlar, yenilikçi çözümler ve bunların kaliteli üretime yansımasında sağlanan sürekliliğin yanı sıra bu temel şirket felsefesine bağlılık marka adına, geleceğin geçmişe oranla daha da heyecan verici olacağını da göstermektedir.

Üretilen her Contest Yacht için, müşteri talep ve beklentilerini karşılayan, mükemmel yelken performansı sağlayan, mutlak konfor ve kolay kullanım özelliklerine sahip tekne üretiminin başarılması büyük bir meydan okuma olarak görülmekte ve üretim bu özelliklerle mutlak uyum sağlanarak gerçekleştirilmektedir. Bu sayede her yeni tekne sahibi kendisi için üretilen özel tasarımlara sahip olmakta ve  Georg Nissen ve Birgit Schnaase gibi ünlü tasarımcıların tasarımları, uygulanan kusursuz işçilik ve kullanılan malzemelerle sağlanan modern, aydınlık iç mekanlar ile de müşteriler kendilerini evlerinde hissetmektedirler.  

Nissen ve Schnaase’nin oluşturduğu profesyonel bir ekibin işbirliği ile gövde ve iç tasarımlarını yaptıkları, 45CS 50CS ve 62CS Contest yatları uluslar arası mükemmel tasarım yarışmalarında markanın haklı gururu olmuşlardır.

Son olarak! Kendi boyut aralığındaki yelkenli yatlar için yeni bir standart oluşturan ve benzersiz bir aile-seyir teknesi olan 42CS de kısa süre içerisinde pazarda kendisine yer edinmiş olacaktır. Bu heyecan verici yeni tasarımda, ikiz direksiyon ve kıç kokpit düzeni ile bu boyut aralığı müşterilerinin artan taleplerine yanıt olarak oluşturuldu. 42CS’in en önemli ayrışma noktası belki de, müşterilerinin son yelkenli teknesini satın almak isteyen deneyimli denizciler olacağının hedeflenmesi ve gelişmiş konforun yanı sıra yelken yapmak isteyen çocuklu aileler için çok cazip çeşitli özelleştirme seçeneklerine sahip olmasıdır.

Rakipsiz Contest kalitesini, müşterinin seçtiği konfor paketine göre tasarlanmış iç dizaynı ve bir veya iki kamara seçeneklerini birleştiren 42CS’nin yeni ferah aydınlık iç mekan standartları fark yaratacak. 


DANİMARKA ÜRETİMİ YELKENLİ MARKALARI;
DANİMARKA
X-YACHTS
 http://www.x-yachts.dk/X-YACHT’IN ÖYKÜSÜ1979 yılında Danimarka da üç kurucu ortak tarafından kuruldu .X-Yachts 1980'lerde dünya klasmanında yarışmak üzere IOR yatları tasarlayıp üretiyordu. Bu pazardaki başarı, o sıralarda hızlı, yüksek kaliteli ve konforlu yat arayışındaki gezi segmentinin de ilgisini çekti. Bunun üzerine hızlı yarış yatları yaparak edinilen  üretim tecrübesi yüksek performanslı gezi tekneleri üretmek için kullanılmaya da başlandı.


X-Yachts'ın performanslı gezi teknesi serisi 1990'lar boyunca ortaya çıktı. Yeni serinin ilki X-412 idi; bunu X-512, X-382, IMX 38, X-442, X-362, X-332, X-302, X-612, X-482 ve sonunda, 1999'da, X-562 izledi.

Yeni binyılı neredeyse yenilmez bir IMS ve IRC yarışçısı olan IMX 40'ın tanıtımıyla karşıladı. 2002 başında IMX 45 küçük kardeşini izleyerek yarış parkurlarındaki başarı geleneğini dünya ölçeğinde sürdürdü. 2001'de inşa edilen ilk X-Yacht 73, şantiyenin tarihinde bir diğer dönüm noktası oldu. Bu yat, X-Yachts’ın "açık deniz gezi teknesi pazarı" na girişini müjdeliyordu.

Yeni Nesil

2003'te X-43 ve X-46'nın suya indirilmeleriyle yeni bir performanslı gezi sınıfı doğdu. 2004'te bunları üç yeni model, X-40, X-37 ve X-50 izledi. 2006 yazında X-55 suya indirildi. Bu yat, modern, ama yine de klasik tasarımıyla 2005'te "modern bir şaheser" olarak suya indirilen yarış/gezi yatı IMX 70'in pek çok zarif detayına sahipti.

One Design Sınıfları

Yeni X-35 One Design, popüler “one-design” (tek tip) monotip  yarışçıları olan X-79 ve X-99'un geleneğini sürdürdü. Öyle ki, 2007 yılında iki yüz adet X-35 ISAF tarafından resmen tanınmış bir sınıf olarak dünya sularında yarışmaktaydı. Yine 2007 yılında büyük kardeş X-41 de diğer bir X-Yachts one design sınıfı oluşturmaya başladı. Bu sınıfın ilk Dünya Şampiyonası Kopenhag'da Temmuz 2008'de yapıldı.


Xcruising Serisi

Xcruising Serisi uzun yol yaparken stil ve konfor arayan, fakat bunun yanında X-Yachts'ın performanslı tekne tasarımlarına ün kazandırmış olan aynı tasarım ve üretim kalitesini de talep eden yelkenciler için tasarlandı

Bu ailenin ilk teknesi olan Xc 45, suya indirildiği yıl 2009 Avrupa'da Yılın Teknesi ödülünü kazandı. 2010 yılında Xc 42'nin katıldığı bu serideki model sayısı Xc 50 ve Xc 38'in de katılımıyla iki katına ulaştı.
Xc 38, suya indirilişinden yalnızca iki ay sonra 2011 Avrupa'da Yılın Teknesi ödülüne layık görüldü.

Xc serisindeki tüm modeller X-Yachts sahiplerinin aşina olduğu zevkli yelken seyrini sağladıkları gibi aynı zamanda daha büyük iç hacim ve yüksek stabilite sağlayan daha derin 'V' kesitli gövdelere sahip bulunmaktadırlar. Bu özelliğin hafif havada seyir kabiliyetinin ihmal edilebilir düzeyde azalması haricinde olumsuz bir etkisi yoktur 

Xperformance Serisi

Tasarım Direktörü Niels Jeppesen "Yeni Xp 44 modelinin üzerinde çalışmaya geçtiğimiz 2010 ilkbaharında başladık" diyor, "Yeni bir Xperformance nesli yaratmaya karar verdik, çünkü mevcut performans serimiz 2003 ve 2004 yıllarında geliştirilmişti".

Yeni Xp modelleri -ki şu ana kadar Xp 44 ve Xp 38 geliştirilmektedir- yaratılırken X-Yachts'ın kazanmak üzerine kurulu geçmişi üzerine inşa ve en modern teknoloji ile popüleritesi artan IRC ve son ORC kurallarına göre optimize edilmek suretiyle tasarımları bir üst seviyeye taşındı.

Niels Jeppesen, "Xp 44 ve Xp 38 için hedefimiz X-Yachts'tan bekleneni ve zaten başlangıçta tanınmamızı sağlayan şeyi, yani müşterilerimize benzersiz bir yelken deneyimi yaşatan ve aynı zamanda aileler için ideal bir etkinlik ortamı sağlayan yatları sunmaktı, diyor.

TÜRKİYE ÜRETİMİ YELKENLİ MARKALARI;

TÜRKİYE


EGE YATAVRUPA STANDARTLARINDA BİR YERLİ ÜRETİM

EGE YAT 35 DS
İmalata 1978 yılından itibaren fiberglass   sandal ve küçük tekne yapımıyla başladı. Geçen seneler içinde büyük tekneler yapılmaya başlandı. Tamamen ‘Ege Yat’ a ait modelleri ile toplam 7 senelik çalışma sonucunda 40'ın üzerinde Yelkenli ve Motoryat ile 150 ye yakın optimist, pirat gibi küçük teknelerin yerli üretimini gerçekleştirerek pazara sundu.

2001 yılında kurulan ‘Ege Yat’ firmasıyla ihracata dönük üretime de başlanmış, tekne modelleri arttırılarak Avrupa standartlarında yüksek kalitede üretime geçilmiştir.


Firma, ilk olarak da, yenilenen EGE 40 DS modelinde bir tekneyi de İsviçre'ye ihraç etti. Şu anda 7 m. den 12 m.ye kadar 5 değişik boyda yelkenli yat modeli ve iki ayrı model motoryat modeli ile hizmet vermeye devam ediyorlar.


TÜRKİYEALGOMAR YAT
http://www.algomar.gen.tr

 


Algomar’ın kurucusu ve sahibi 1942 doğumlu Atilla Algon Denizci bir ailenin çocuğu.

1945 yılında, Marshall Planı çerçevesinde saptanan "Doğu Anadolu Ulaşım Planı" nı gerçekleştirmek üzere, ailesiyle birlikte Van Gölü’nde gemi inşası için Tatvan'a gider. İlk denizcilik derslerini, SARPI ve PIRAT' ta, babasından, Van Gölün' de alır. Okul dışındaki tüm zamanı tershane ve şantiyelerde, teknik bilgi ve deneyimini geliştirerek geçer. 1957 yılında İstanbul' a dönerek değişik kulüplerde SARPI, PIRAT, SNIPE, FINN ve DRAGON sınıflarında Milli Takım düzeyinde yarışır.
KARİA
1975 yılında, yat sahibi olmaya karar verince maliyetlerin yüksekliği nedeniyle bulduğu, 7.65 m. boyunda, tek kamaralı, köşeli eski bir yelkenliyi, bir atölyede yapmaya başlar. iki yıl süren uzun çalışmalardan sonra ilk teknesini denize indirir.

1984 yılında, Amerika' dan getirttiği "ROBERT-27" model fiber tekne planını beğenen beş arkadaşı ile üretime geçirir. Artık kendisini hazır hissettiğinde de 19 yıldır çalıştığı, Denizcilik Bankası’ndan ayrılarak, tekne üretim sektörüne girer. 1995 yılı mayıs ayında, Bursa da "ALGOMAR YAT URETİM İŞLETMESİ" ni kurar.

ALGOMAR YAT' daki ilk üretim, RAINBOW - 9.40 modeli yelkenli yat olur. Bu tekne, yelkencilerce çok beğenilince, üretimi yılda 8 adede ulaşır. Son 6 yılda da oluşturulan “Kooperatif Sistemi” ile, 41 adet RAINBOW - 9.40 denize indirilir..

2002 yılında, RAINBOW - 12.40' ın yapım hazırlıklarına başlar. Model seçimi, üretimi, kalıpların hazırlanması ve benzer ön çalışmalardan sonra, 2002/2003 sezonunda, 6 adet 12.40 denize indirildi, bir tanesi de Rusya'ya ihraç edildi.

Geçen yıl ortasında, Yat Lift A.Ş. ile ortaklık kurularak, RAINBOW' ların Bodrum' da üretimini sürdürme kararı alındı, Bursa' daki tesislerde Bodrum' a taşıdı.

Atilla ALGON,  yılların deneyimini, birikimlerini, düşüncelerini, yelken severlere aktarabilmek için, " ALGOMAR Yat Üretim İşletmesi" ile yelkenli tekne üretimini sürdürmektedir.
TÜRKİYE

ATM Yachts & DesignGOLDEN TOUCH
Son yıllarda Türkiye’nin uluslar arası tekne imalat pazarında da adını duyuran bu Türk şirketinin geçmişi 80’li yıllara dayanıyor. ATM Yacht&Design’ın Genel Koordinatörü Kerim Acar, “Türkiye’de bir doğa, spor ve eğlence turizmi olan yatçılığa ilginin giderek artmakta olduğu o dönemde, bir hayalin altyapısını oluşturmaya başladıklarını, yatçılık ve denizcilik kültürünün gelişmesini sağlamak ve denizlerimizin keyfini çıkaran tekne sevdalılarının sayısını arttırmak hedefleriyle uzun soluklu bir koşuya çıktıklarını” söylüyor.

Geçtiğimiz sezonda Bodrum tersanesinin yeni hangar ve binalarının inşaatına başlanan ATM Yacht & Design da bu yaz sezonu sonunda inşaatın bitirilmesi hedefleniyor. Yeni tesislerde tekne üretiminin yanı sıra müşterilerine bakım ve onarım konusunda da hizmet verilecek. Son teknoloji ile donatılan tesislerin bir amacı da özgün tasarım ve kaliteyi uygun fiyatlarla kullanıcılara ulaştırmak. Böylelikle krizden en çok etkilenen sektörlerden birisi olan yatçılık sektörüne de katkıda bulunulması hedefleniyor.

Tekne üretiminde kaliteli mühendislik ile özgün tasarım konseptlerinin bir arada kullanılmasını keyifli bir deniz yaşamı için zorunluluk olarak gören şirket sahipleri bu amaca ulaşmak için her biri kendi alanında uzmanlaşmış bir ekiple çalışıyorlar. Bu ekibe dünyaca ünlü yabancı tasarımcılar da dahil edilmiş. Mevcut üretimlerinde bir arada sunulan detaylardaki konfor ve lüks en belirleyici özellikler. Geniş salon ve mutfak alanı, sauna dahi bulunan kamaralar, güneşlenme bölümü bulunan arka güverte, konforlu kıç havuzluk ve kaptan köşkü ile kendine has çizgileriyle gövde tasarımı rakiplerini kıskandıracak özelliklere sahip. 2013 yılında da 12 metre boyundaki “Chocolate” modelinin seri üretimine başlayarak müşterilerine ekonomik ve kalıcı çözümler de sunarak çeşitliliği geliştirmeye devam edecekler.   

Tasarım konusundaki vizyonları ise mutlak fonksiyon, kişiselleştirme ve yüksek kaliteli üretim olarak tanımlanıyor. Müşterilerle kurulan iletişim ve müşterilerin tüm süreçlere dahil edilmeleri de marka bağlılığını arttıran en büyük etken


ABD ÜRETİMİ YELKENLİ MARKALARI;ABDHUNTER SAİLBOATSHunter Marine 1973 yılında Kuzey Amerika’da kurulan bir yelkenli tekne üreticisidir. 2003 yılına gelindiğinde üretilen Hunter Sailboats’ın marka pazar payı %23’e ulaşmış ve pazar lideri konumuna yükselmiştir. Hunter Amerika’nın en popüler gezi yelkenli markalarının başında gelir. Bu başarının sırrı, ucuz maliyetli ama yüksek kaliteli tekne üretiminde yatmaktadır. Hunter’ı satışta bu başarıya ulaştıran dört ana ilke pazarlama stratejilerinin de omurgasını oluşturmaktadır.

HUNTER 33
1-Verimli üretim hattı teknikleri;

Uygulanan bu teknikler sayesinde seri üretimde maliyetlerden tasarruf edilerek    ekonomik fiyatlara ulaşıldı. Verimin arttırılması için, modüler yapı, üretimde kullanılan reçine kalitesinin arttırılması ve pompalama istasyonu kuruluşu, iç mobilyalar için bilgisayarlı kesim bantları oluşturulması gibi Hunter Marine’yi farklılaştıran ve öncü olunan teknikler sayılabilir.

2-Hunter Marine bünyesinde bulunan dört ayrı şirketin ortak satın alma gücü;

Hunter Marine çatısı altında faaliyet gösteren diğer üç şirketleri; Hunter Luhrs, Mainship, ve Silverton’ın da Hunter Marine üretim sürecinde ekipmanı ortaklaşa kullanmaları ve hammeddeyi birlikte almaları ile birlikte sağlanan ortak satın alma gücü.

3-Üretim sürecinde inovasyonun sağlanması için ekip yaklaşımı;

1996 yılında kurulan, Hunter ESOP (Hunter çalışanlarının belli oranlarda firmanın hisselerine sahip olabilmeleri için oluşturulan program) ile her çalışanın verimli ve yüksek kaliteli üretim için kişisel sahiplenmenin ve performansın arttırılması. 

4-Bu ilkesel yaklaşım ile sadık müşteri grubu oluşturulması

Hunter Marine’nin Başkanı Warren Luhrs tekne endüstrisinde uyguladığı bu yeniliklerle firmayı bir endüstri lideri haline getirmiştir. Tekne üretiminde uygulanan pek çok yenilikte, kendi kişisel deniz seyir ve yarış deneyimi sonucunda doğrudan edindiği ve test ettiği tecrübelerinin sonucudur. Bunlara örnek olarak;

-B&R kulesi
-Destekli direk sistemleri

-Işınsal ızgara biçimli gövde iskeleti

-Modüler yapı

-İç depo alanları, havalandırma ve aydınlatma sistemleri sıralanabilir.Bu yenilikler sayesinde, müşterilerin bir yelkenli teknede aradıkları performans, güvenlik, konfor, değer ve stil sağlanarak Hunter, tekne endüstrisinde aranan bir marka olmuştur.


ABDCARVER  YACHTSTARİHÇESİ

1954 Yılında A.B.D. Milwaukeede bir evin garajında Charlie Carter ve George Verhagen kendileri için hobi olarak ahşaptan sürat tekneleri imal etmeye başladılar. Bir hobi olarak baslayan bu uğraş, kısa zamanda bir işe dönüştü ve iki kafadar çevrelerindeki arkadaşlarına imal ettikleri tekneleri satmaya başladılar. Böylece soyadlarının ilk 3 harflerinin birleşiminden Carver Yat Şirketi doğmuş oldu.

1956 Yılında iki kafadar hızla büyüyen işlerini yetişmis iş gücünün kolay bulunduğu ve nakliye imkanlarının çok daha iyi olduğu Wisconsin eyaletinde Pluski kasabasına taşıdılar. 1960 larda ahşap sürat teknelerine ek olarak kabinli teknelerde üretmeye başladılar. 1970 lerde ahşaptan fiberglass teknolojisine geçerek daha geniş kabinli tekneler imal etmeye başladılar. Bu tarihlerde popular 32 Mariner modelini ürettiler.

1980 lerde, Carver’ın satışları artık A.B.D ye yayılmış ve lüks yat marketinin en iyi bilinen lider markası haline gelmişti. Motor yat sözcüğü 1990 larda Carver ile özdeş anlama sahipti. 1991 Yılında Carver Genmar Holding Inc. tarafından satın alındı. 1990 lı yıllar zarif çerçevesiz pencerelerin uygulanmaya başlandığı en üst seviye zevke hitab eden Voyager serisinin geliştirildiği yıllar oldu. 1990 ların sonunda Carver su hattının altında hiç bir ahşap malzeme kullanmama teknolojisine başladı. Carver bu dönemde ilk defa yatın yapısını kuvvetlendiren fiberglass stringer leri kullanmaya başladı ve teknenin gövdesi için 7 yıl garanti vermeye başladı. 2001 yılında en büyük Carver modeli olan 57 Voyager üretilmeye başlandı.

2003 Yılında Carver İtalyanın Fano ilçesinde bir tersane satın alarak orada yeni Nuvari serisini üretmeye başladı. Nuvari serisinin dizaynı yat dizaynının dünyadaki en önemli isimlerinden Nuvolari-Lenard tarafından yapılıyordu. Aynı yıl A.B.D. deki fabrikada Carver markasına ek olarak yeni bir markanın daha imalatına başlandı. Böylece Marquis markası doğmuş oldu. Marquis te Nuvolari-Lenard iş birliği ile tasarlanmıştı.
Günümüzde Carver dünyanın en üst seviye lüks yatlarını imal ederek endüstriye liderlik etmeye devam etmektedir. Geçmişte olduğu gibi, gelecekte de heyecan verici yenilikler ve gelişmeler yat severlere Carver tarafından sunulmaya devam edilecektir.
ABDCATALİNA YACHTSCATALİNA 445
Catalina Yachts Firması 1970 yılında, günümüzde de Şirketin Başkanı olan Frank Butler tarafından kuruldu. Şirketin kuruluş amacı ABD’nin en büyük yelkenli tekne üreticisi olmak değildi. Butler’in başlangıçtaki amacı, müşterileri için ödedikleri paranın karşılığını alabilecekleri kaliteli ve değerli tekneler üretmekti. Butler bu amacını gerçekleştirebilmek için müşteri ve satıcıların beklentilerinin ön planda tutulacağı, özellikle konfor ve estetiğin tekne dizaynında ana hedef olacağı mükemmel tasarlanmış kaliteli bir üretim sürecinin başarıyı getireceğini biliyordu. Tekerleği yeniden keşfetmek yerine değerleri kanıtlanmış üretim teknikleri ve çözümleri geliştirerek Catalina’nın tasarımında çizgisel sürekliliği sağladı. Müşteri için en önemli faktörün, alırken ödenen fiyat olduğu kadar, teknenin 2.el satış değerinin olduğu bilinciyle kalite ve fiyat politikasından ödün vermedi. Bu yaklaşımın sonunda Catalina’nın, 2.el tekne pazarının da büyük bir yüzdesine sahip olması sonucu doğdu.
Şirket felsefesi haline getirilen bu yaklaşım ile sağlanan müşteri güveni ile Catalina büyümeye devam etmektedir. İlk üretimleri Haziran 1969 da Catalina 22 modeli ile Florida’da gerçekleştiren Şirket, son on yıl içerisinde tasarlanan modellerini North Hollwood, CA da inşa etmiştir. Aralık 2009 da üretilen Catalina 445 “50 feet” tekneler katagorisinde yılın teknesi seçildi.
Catalina’nın tekne üretiminde uygulanan güncel moda çözümler yerine uyguladığı ve müşteri beklentilerini tümüyle karşılama ideasındaki işlevsel çözümleri bu sektörde faaliyet gösterdiği 42 yıl içerisinde farklı bir yer edinmesini sağladı.  Amerika Birleşik Devletleri


MORRİS YACHTS


M-Serisi 36
1940 Philadephia doğumlu Tom Morris’in ailesi ile birlikte Maine’de geçirdiği gelenekselleşmiş yaz tatilleri, içindeki yelken tutkusu için mükemmel bir tamamlayıcı oldu. 2008 yılında hayata veda ettiğinde, 1972 yılında 32 yaşındayken kurduğu ve pek çok başarılara imza attığı Morris Yachts markasını oğlu Cuvler Morris’e bıraktı.


1995 yılından itibaren babasıyla birlikte çalışan Culver için de yelkencilik babasının ki gibi ömür boyu sürecek bir aşk oldu. Culver hala şirketin Başkanı ve Geliştirme Görevlisi olarak Morris Yachts’larda çalışmaya devam etmektedir.


“Maine Sailing’i” dünya klasmanında kaliteli üretimin karşılığı kılan, Tom Morris’in bu alandaki tutkusu oldu. M-Serisi ve Okyanus Serisi tekneleri pek çok ödül ve haklı övgüler aldı. “Maine” kalite yat inşa etmek şirketin ana prensibi olarak hep korundu. Hafif rüzgarda bile etkili seyir imkanı sunan hafifletilmiş gövde ve orsa yelken performansını sunan mühendislik ve etkileyici tasarımları, tekne imalatçıları arasında Morris Yachts markasını dünya çapında zirveye taşıdı.


Bu başarı “Maine Sailing” de çalışan, profesyonel tekne inşaatçıları, servis teknisyenleri ve satış personelinden oluşan son derece yetenekli bir ekip tarafından da desteklenmektedir. Truman Show filminde kullanılan ‘Pemaquid Frendship Sloop 25’ tekne de marka tarihinde ayrı bir yer tutmaktadır. Bu sayede Morris Yachts markası yıllar içinde tesis ve marka olarak ürettiği 300 den fazla yelkenli ile büyümüş ve büyümeye de devam etmektedir.


Firmanın hedefi de olan, her müşterinin kişisel ihtiyaç ve beklentilerini maksimum seviyede karşılayabilecek yarı-özel yelkenliler inşa etme vizyonu, sağlanan başarıdan duyulan gururun yanı sıra, üretilen teknelerin el yapımı özellikleri nedeniyle yüksek katma değere sahip ve aranılır olması ile uzun vadede de firmanın istikrarlı büyümesini desteklemektedir.


Tesisler tüm ziyaretçilere açık, sizleri beklemektedir.

İNGİLTERE ÜRETİMİ YELKENLİ MARKALARI;İNGİLTEREOYSTER YACHTS

 


OYSTER 885
Richard Matthews tarafından 1973 yılında kurulan Oyster Marine, emsalsiz Deck Saloon tasarımı, kalite, konfor, ve yelken performansı ile dünya çapında isim yaparak uluslararası pazarın liderlerinden birisi haline gelmiştir.

Şirket ilk yıllarında performansını kruvazör yarışçıları için bir dizi araştırma ve geliştirmeye odakladı. Holman ve Pye tarafından tasarlanmış UFO aralığı birçok yarış başarıları için bir başlangıç oldu. 1978 yılında, Oyster 37 ve ertesi yıl başlatılan merkezi kokpit, gömme güverte tasarımına sahip Oyster 39, Oyster’in ilk açık deniz seyir tasarımlarıdır. Takip eden yıl ise Oyster 46 ile Deck Saloon tasarımları Oyster’in bir imzası haline geldi.

Rob Humphreys, Oyster tasarımlarını mükemmelleştirmek üzere 1997 yılında baş tasarımcı olarak göreve başladı. Oyster 46 dan Oyster 885’e kadar Oyster ürün yelpazesindeki tüm yatların gövde çizgileri mükemmel bir üne sahip ve köklü bir deniz mimarı olan Rob Humphreys tarafından tasarlanmıştır.

Humphreys’in oluşturduğu tasarım ekibi Dubois Naval Architects, Oyster ürün yelpazesini dünyanın en iyi ustaları tarafından inşa edilen, Oyster Fleet, Oyster 125, Oyster 46 dan, 2008 yılındaki Oyster 885 ve superyachts’a kadar uzanan yeni bir dizi tasarım ile geliştirdi. Oyster ürün yelpazesinin son tasarımı superyachts ile de Oyster, yatçıların ihtiyaçlarını en yüksek seviyede karşılayan bir ürün daha sunmuş oldu.

Tasarım geliştirme devam ederken, tüm tasarımlar için ortak olan ve fonksiyonelliği kanıtlanmış temel ayrıntılar göze çarpmaktadır. Laminat, tam boy güçlendirilmiş gövde ve özel zemin yapısı, omurgadan basamaklı direkleri, önemli zincir plakalar, kitlesel takviyeli mast adımlar ve dümen bunlara örnek olarak verilebilir. Ancak belki de en önemlisi stil özelliğidir. Tüm yatlar kötü havalarda da yüksek yelken performansı sunabilmek ve ağır deniz koşullarıyla başa çıkabilmek üzere inşa edilmiştir. Tüm bunlar Oyster’in gerçekten diğer yelkenli markalarından ayrışarak kendi benzersiz sınıfını oluşturan yetenekli bir grup tarafından tasarlandığının göstergeleridir.

Bu sayede de Oyster’in çeşitli tasarımları, İngiltere’nin Kraliyet Ödülünü ve en iyi sanayi üretim ödülünü kazanmıştır.

Müşteriler için Oyster sahibi olma sürecinin en başından itibaren zevkli ve ödüllendirici bir deneyim olması da bu başarının altındaki önemli sebeplerden birisidir. Oyster, ısmarlama bir hizmet sağlama konusunda uzmanlaşmıştır. Oyster Aracılık tekne sahipleri için gerçekten uzmanlaşmış ve özel hizmet sunmak için 1984 yılında kurulmuştur. Müşteri hizmetleri ve kişisel destek, her Oyster sahibini çevreleyen imalat süreci deneyiminin ayrılmaz ve çok değerli bir parçasını oluşturur.

Her Oyster yatı, uzman bir satıcı aracılığıyla satılmaktadır. Müşteriyle doğrudan kurulan ilişki, satış noktasında başlar. imalat başlamadan önce her müşteri için çok deneyimli ve profesyonel bir ekip arasından kişisel bir proje yöneticisi atanır.

Proje yöneticisi mevcut konfigürasyon ve ekipman seçenekleri hakkında müşteriyi bilgilendirir ve imalat programının her aşaması müşteri ile birlikte takip edilir. Bu kişisel hizmet eşliğinde, teslim günü geldiğinde, proje yöneticisi, deniz denemelerine katılarak eğer varsa son müşteri taleplerini de not alır ve yerine getirilmesini sağlar. Birçok tekne sahibi bu süreç sırasında daha iyi yelken kullanmayı ve yelkenden daha fazla zevk almayı da öğrenmektedirler.

Oyster’in, 35 yıldır değişmeyen bu müşteri odaklı çalışma prensibinin sonucunda mükemmel ürün imalatı ve koşulsuz müşteri memnuniyeti sağlanmış olur.İNGİLTERE
MOODY YACHTS
Aft Cocpit 41


18. Yüzyılın ortalarından günümüze, River Hamble/Swanwick Moody-Yachts’lara ev sahipliği yapmaktadır. Bu yatlar 150 yıldan bu yana gelenek ile yeniliğin bir arada somutlaştırılmasını temsil etmektedir.


Moody Yachts’ın kurucusu John Moody, genç bir çocukken bile teknelere aşıktı. Tekne yapımı için ilk çalışmalarına Swanwick’de bir evin avlusunda başladı. 1880 yılında vefat ettiğinde de bot ve balıkçı tekneleri inşa işini 20 yaşındaki oğlu Alexander Herbert Moody’e bıraktı. Alexander oğlu Reginald ile birlikte işi genişleterek 20. Yüzyılın başlarında yelkenli teknelere bakım hizmeti vermeye başladı. 1934 yılına gelindiğinde Moody’ler kendi yatlarını inşa etmeye karar vermişlerdi.


Alexander Moody, Moody Yachts’ın gelenekselleşmiş kaliteli malzeme ve işçilik kullanımı ile yeni tasarımları bir araya getirme prensibine sıkı sıkıya bağlı kaldı. Yelkenli teknelere ilk kez salma koyulması Moody Yacht da gerçekleşti. Bu prensip bugüne kadar da hiç değişmeden korundu. Bu nedenle Moody tecrübeli yelken tutkunları arasında haklı bir üne sahip oldu.


Moody’nin tasarım konsepti tek bir üretimi için bir istisna değil, tüm üretimlerinde kullandığı ileri teknoloji ve işlevselliğin sonucudur. 2007 yılından itibaren Hanse Yachts AG ile know-how ve teknoloji paylaşımına girerek bu konudaki üstünlüğünü pekiştirmiştir. Bu yeni üretim sürecinde milimetrik kesim hassasiyeti için 5 eksenli freze makinesi kullanılarak üretim ‘0’ hata ile gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Kendi başına bir marka olan Bill Dixon’un 1981 yılından itibaren Moody için hayata geçirdiği tekne tasarımları ile de Moody Yachts kalite, işlevsellik ve etkileyici yelken performansının ilk adresi olmuştur.


Pazar ve müşteri beklentileri değiştikçe Moody Yachts da yarınların teknelerini üretmek için sürekli gelişim içinde olarak güçlenmeye devam edecektir. 
İNGİLTERE


RUSTLER YACHTS


RUSTLER 44İlk Rustler 36 1980'lerin başında Falmouth da inşa edilmiş ve o zamandan beri deneyimli İngiliz ustalar tarafından inşa edilen yüzlerce yeni tekne sahiplerine teslim edilerek yaşatılan olumlu deneyimler marka mutluluğunu sağlamıştır. 2005 yılından itibaren tasarlanan her yeni Rustler’ın her parçası yeni tesislerde üst düzeyde sağlanan hassas işçilik ve özveriyi yansıtmaktadır.


Rustler, yat inşası konusunda tutkulu ve kararlıdır. Bu tutkusunu Rustler yat sahiplerinin de paylaştığının bilincindedir. Rustler Yatları, modern tesislerde ısmarlama üzerine ve yüksek el işçiliği ile üretilmeye devam edecektir. Kullanıcıların bir yaşam biçimi olarak algıladığı Rustler Yatlar ile seyir’in keyifli bir deneyim sunabilmesi için tüm Rustler tasarımlarının önceliği denizde önce güvenlik ardından da konfordur. Rustler Yatlarının da seyir esnasında konumlar arası hızlı geçiş zamanları, sağladığı yelken performansı tekne sahiplerine önemli bir seyir zenginliği ve marka sadakati sağlamaktadır.


Kalite ve işçilik


Üretimde kullanılan Tik ağacı kerestesi dökme olarak satın alınarak özel siparişe göre gerekli şekil ve boyutta işlenir. Kaplamaların kesintisiz renk uyumunu sağlamak için özel denkleştirme işlemi uygulanır. Bütün bölmeler takviyeli mat ve reçine ile yapıştırılır. Bu ek sertlik gövdenin zaten sağlam olan iskelet yapısının gücünü daha da arttırır. Elektrik bağlantıları ve mühendislik her tekne için tek bir teknisyen tarafından gerçekleştirilerek yüksek kalite hassasiyeti korunur. Tüm ekipmanların montajı yat sahiplerine maksimum bakım kolaylığı sağlayacak şekilde tasarlanarak her nokta ulaşılabilir kılınmıştır.


Sipariş ve üretim


Rustler Yachts da siparişten başlamak üzere tüm süreçlerde müşteri ile yakın bir çalışma yürütülür. Bu süreç müşterinin, özel, beklentilerine cevap veren ve kendisine maksimum seyir zevki tattıracak bir yelkenli tekne sahibi olmasıyla sona erer. Müşterinin özel talepleri mutlaka dikkate alınarak tasarım ve üretim aşamalarında karşılanır. Rustler de zaten pek çok beklentinin karşılığı uzun yılların tecrübesi nedeniyle standart veya opsiyonel olarak mevcuttur. Ancak her yeni talebi de yerine getirmek Rustler çalışanlarına mutluluk vermektedir.


Deniz dostu tasarım ve güvenlik


Detaylı tasarım ve kaliteli üretim güvenli bir teknenin temelini oluşturmaktadır. Rustler’in tüm tasarımları son derece doğal ve deniz şartlarına uyumludur. Kokpit uzun seyirlerde ve her türlü koşulda rahat etmek için özel olarak tasarlanmıştır. Güvenlik için güverte köprüsü ve emniyet halatları bağlantı noktaları bulunmaktadır. Sahip olduğu ağır deplasman ile birlikte uzun salması ve uzun yüzgeçleri özellikle 12 knot üzerindeki sert hava koşullarında etkileyici sonuçlar vermektedir. Deniz üzerinde maksimum seyir konforu arıyorsanız Rustler Yachts sizin de için en iyi seçimlerden birisi olabilir.


2. el fiyatları


Rustler Yachts da orjinalinin fiyatından yukarıda bir fiyata satılabilen örnekler mevcuttur. Bu özellik 2. El değeri olarak bir Rustler sahibine daima avantaj sağlamaktadır. İNGİLTERESAUTHERLY YACHTS

Şirket 1971 yılında Emsworth’da kuruldu ve kısa sürede toplu üretim Itchenor deki mevcut tesislere taşındı. Bu değişim ile sağlanan yeni imkanlarla üretim kapasitesi de arttı. Genişleme, 2010 yılında açılan yeni fabrikanın ilavesi ile o zamandan beri kesintisiz devam ediyor. Günümüzdeki üretim kapasitesi yılda 60 tekneye yükselmiştir


57 RS
Southerly marka yatların değişik seyir koşulları için farklı tasarımları uluslar arası kabul görmüş ve bu sayede pazar lideri konumuna gelmesini sağlamıştır. Sautherly’nin yenilikçi tasarımı, güçlü yelken performansı, üstün yapım kalitesi ve konfor özellikleri markayı benzerlerinden ayrıştırmaktadır.


Kullanım kolaylığı;


Üretilen yaklaşık 900'den fazla Southerly ile marka gelişmeye devam etmiştir. Geliştirilmiş gövde yapıları, geniş kokpitleri ve büyük yelken performansına ilaveten sağladığı kolay kullanım için Southerly tüm geleneksel seyir niteliklerini birleştirerek her şeyin kolay kullanımı için dizayn edilmiştir. Vinçler çok az çaba ile büyük güç üretecek şekilde tasarlanmıştır. Sarmalı baş yelken hem kullanım kolaylığı hem de güvenliğin arttırılmasını sağlar.

Güçlü performans;


Kolayca tutabilmeniz için anında tepki veren ikiz dümen direksiyonu ile mükemmel yön istikrarı sağlanır. Derin su çekim hattının arttırdığı doğrultma hızı nedeniyle sert havalarda daha dengeli seyir sunar. Tekne kullanımda dirençlidir. Ana yelkeni de diğer yatlara göre daha verimlidir. Eşsiz salıncak sistemi de sığ sularda yelken ve seyir alanlarını genişletmek ve çok yönlülük vermek için değişik bir imkan sağlar. Southerly hızlı okyanus geçişi yapabilen dünya standartlarında gerçek bir seyir yatıdır. Bunun ana nedeni sürekli araştırma ve geliştirme çalışmaları ve bu sayede teknolojideki en son gelişmelerin Southerly’nin safkan nitelikleri ile birleştirilmesidir. Ed Dubois, Rob Humphreys ve Stephen Jones gibi ünlü tasarımcılar, mühendisler, ve teknisyenler yeni yat modelleri geliştirmek için sürekli çalışmaktadırlar.

Sautherly’yi dünya lideri yapan değişik tasarımı;

Gövde şekli ve yapısı ile güverte ve yelken planı düzenlemesindeki her ayrıntı yelken kullanımını basit ve zevkli hale getirmek için tasarlanmıştır. Sanatsal bilgisayar yazılımı her detayı tasarlamaya imkan sağlar. Motor, yakıt ve su depoları, sıhhi tesisat ve elektrik sistemleri dikkatli bir ağırlık dağılımı ile, fonksiyonel ve kolay erişilebilir şekilde planlanmıştır. İç dizaynda temel öncelik olarak, denizde pratikliği ve güvenliği maksimum konfor ile sunmak hedeflenmiştir. İç kabin konforu ince bir zevkle lüks bir atmosfer yaratır. Fonksiyonel doğrama, dayanıklı kumaşlar, yüksek kaliteli ince malzeme ve yumuşak aydınlatma, incelikli tasarlanmış özellikleridir. Panoramik manzaralı yükseltilmiş salon ve oturma konforu ile sağlana keyfi sautherly’i daha da misafirperver yapmaktadır.


Kompozit kalıplama;


Yıllar boyunca kompozit konstrüksiyonlarda birçok gelişmeler olmuştur. Bu zor kazanılan deneyime bir örnek, osmoz tehdidinden gövdeyi koruyan patentli Üç katmanlı laminasyon sistemidir. Güvertede ağır CTP kalıplar ve sandviç yapı borda ile özel sağlamlaştırıcı reçine sistemi kullanılır. Kompozit malzemeler, yüksek performans için minimum ağırlık ile maksimum kuvvet ve dayanıklılık üretmek için tasarlanmıştır.


Kalitli işçilik;


Üretimin baştan sona her aşaması, mühendislik ile elektrik ve tesisat sistemlerinin kurulumu, İngiliz İşçiliğinin en yüksek standartlarını yansıtmaktadır. Tekne inşaat sektöründe 35 yılı aşkın deneyimi ile Northshore, son teknoloji ile, geleneksel becerilerini birleştirerek sağladığı ünlü işçilik kalitesi sayesinde saygın bir yer edinmiştir.


Modern teknikler;

Modern teknikler inşaat sürecinin birçok alanında markanın geleneksel becerileri ile birleştirilir. Lazer kesim çerçeveler, diyagonal tahta katmanları dolum kaplama bunlara bazı örneklerdir.


Hassas mühendislik;


3-Eksenli ve 5 Eksenli freze makineleri ile kesin hassasiyet sağlanır. En son bilgisayar yazılımları kullanılarak yapılan karmaşık ve detaylı tasarım çizimleri bilgisayara bağlı freze makineleri ile ama heykel yaparcasına sanatsal bir incelikle keserek gerçekleştirilir

İTALYA ÜRETİMİ YELKENLİ MARKALARI;

İTALYAAZİMUT BENETTİ-AZUREE


Tekne endüstrisinde bir dünya lideri olan Azimut Benetti Grubu dünyanın en büyük üretim ve satış ağına sahiptir. 68 ülkede faaliyet gösteren 138 satıcısıyla dünyanın dört köşesindeki alıcılara üstün hizmet ve geniş seçenekler sunmaktadır. Azimuth Yachts, Azimut Grande, Atlantis ve Benetti Yatlar, Fraser Yatlar, Lusben, Yachtique sahip olduğu prestijli markalardır. Motorlu teknelerde de en kapsamlı üretim aralığını sunmaktadır. Ayrıca finansal hizmetler, yat yönetimi ve marinalar ile ilgili ayrı bir birime de sahiptir. 

AZUREE 40
Azimut Benetti’nin Türkiye ayağında yer alan Azuree, Azimut motoryatlarının da üretildiği, ileri 13 teknoloji üretim yöntemlerinin kullanıldığı Bursa Orhangazi’deki 100 dönüm üzerine kurulu, 30.000 m2 kapalı alana sahip, 1500 personel ile üretim yapan dünya standartlarındaki Sirena Marine tesislerinde üretiliyor.

Sirena Marine Denizcilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kıraça Holding’in, dünyaca ünlü motoryat üreticisi İtalyan Azimut-Benetti Grubu ile, 2006 yılı Kasım ayında yapmış olduğu anlaşma neticesinde Azimut motoryatlarının imalatını gerçekleştirmek üzere kurulmuş İtalya dışındaki tek üretim ortağıdır.. Sirena Marine, Azimut 38, Azimut 40S ve Azimut 55 motoryatlarının kompozit parçalarından, mobilyasına, döşemelerinden, paslanmaz çelik aksamına kadar tamamını kendi tesislerinde üretmektedir.
  • Tekne üretimindeki en modern ve ilerici yöntemleri kullanma kapasitesine sahip Sirena Marine, Azuree’yi vakum infüzyon metodu ve sadece vinilester reçine kullanarak üretiyor.
  • Tüm direk ve salma bağlantıların yapısal iskelete bağlanmasıyla oluşan sağlamlık ve homojen kuvvet dağılımı Azuree’nin tercih edilme nedenleri arasında yer alıyor.
  • Azuree’nin her iki modelinin de karbon versiyonlarının olması ve yapısal iskeletindeki karbon-hibrid takviyesi de Azuree’yi rakiplerinden ayırıyor

İTALYASLY YACHTS


42 SLY

SLY Yachts, Cesena’da faaliyet gösteren bir İtalyan tersanesidir. Denizcilik sektörünün farklı alanlarında çalışan genç, dinamik ve profesyönel bir grubun biraraya gelmesiyle 2005 yılında kurulmuştur. Mesleklerine aşk’la bağlı olan bu ekibin amacı pazara yeni ve fark yaratacak ürünler sunabilmekti. Yenilik ve tasarım konusundaki dikkat çekici bu kararlılıkları da hemen etkisini göstermiş ve bu bakış açıları da yelkenli tekneler alanında yeni bir türün oluşmasına katkı sağlamıştır. Bu nedenle de SLY Yachts’ın üretimlerinde, seyir konforu ile hız ve heyecanını birleştirmek mümkün olmuştur.

SLY Yachts tarafından üretilen yelkenli yatlarda, SLY bünyesindeki Studio Lostuzzi Yat Tasarımı ve Mühendislik tarfından tasarımı yapılan zarif yelkenli yatlar, hem seyir hem de yarışlar için çok iyi bir performans sunabilmektedir.

Uygulanan çözümler ve kullanılan malzemeler, sadece kendi araştırma ve geliştirme performansları için değil, aynı zamanda da güvenlik ve konfor içindir. Epoksi reçineler ile sıkıştırılmış cam elyaf ve karbon fiber kullanımı ile birlikte, vakum torbası süreç ve takip bakımı, üretim kalitesinin yükseltilmesi amacını taşımaktadır. Böylelikle, daha sert ve daha hafif malzeme kullanılarak daha az da burulma sağlanmakta ve uzun vadede daha yüksek güvenilirlik ve dayanıklılık garantisi sunulabilmektedir. Bu inşaat tekniği ile birlikte, mükemmel ağırlık dağılımına ulaşılmakta ve güçlü rüzgarlarla yükselen denizlerde performans arttıran gelişmiş dalga kesme tasarımlarıyla da daha iyi bir seyir sağlanarak manevra kabiliyeti arttırılmaktadır.

Direk, bumba ve dümen milinde kullanılan karbon alaşımlarıyla direnç arttırılarak hız ve yarış performansı verileri sağlanmıştır. Etkili su kesimi ve manevra kolaylığı, sağlayan bu ergonomik tasarım ve navigasyon ile yenilikçi iç tasarım ve dekorasyon SLY Yachts’larda mükemmellik düzeyine ulaştırılmakta ve en zorlu yat sahibinin bile memnuniyetini hedeflemektedir.

İSVEÇ ÜRETİMİ YELKENLİ MARKALARI;


İSVEÇHALLBERG-RASSY


Bu marka ve şirketi Harry Hallberg ve Christoph Rassy birlikte oluşturdular.

Harry Hallberg

Bu tekne tasarımları, en yeni ve güncel teknolojilerin kullanıldığı titiz bir teknik üretimin sonucudur. Üretimine imza attığı tekneler ile uluslar arası haklı bir üne kavuşmuştur. Başarılarının arkasında ki şirketin temel felsefesi, tasarımlarına tutkulu denizcilerin ruhunu ve heyecanını aktarabilmektir. Şirket ürettiği teknelerin yat tasarımlarının geleceğini temsil ettiğine inanmaktadır.

1914-1997 yılları arasında yaşamış olan Hallberg, daha 14 yaşında bir çocukken ahşap tekne üretiminde çalışarak yat tasarım kariyerine başladı. İlk atölyesini 1943 de İsveç’te Orust adasında bulunan Kungsviken de kendi bahçesinde açtı.
İlk başta, kişisel birikimi ve içgüdüleri doğrultusunda çizimi olmayan ahşap tekneler üretti. Farklılık yaratan modellerini müşterileri ile birlikte onların isteklerine uygun çözümler üreterek geliştirdi. Ancak, gerçek bir tekne üreticisi olmak için çizimlere ihtiyacı olduğuna inandığı için ilk çizimi olan tasarıma dayanan Folkboat’ı inşa etti. Harry Hallberg’in en belirgin avantajı CTP teknolojisi kullanarak seri üretim yapmaya başlaması oldu. 1963 yılında, ahşap üstyapı ile  CTP gövde kullanarak  seri üretim yapanların ilk başarılı örneğiydi. Kendi tasarımı P 28 modeli bu konudaki öncüdür.

Christoph Rassy

Boş zamanlarında tekne modelleri üzerinde çalışan Rassy bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak istediğinden Almanya’da ahşap tekneler üreten ufak bir tekne atölyesine çırak olarak girdi. Daha sonra daha büyük teknelerin inşasında çalışmak istediği için İsveç’teki pek çok firmaya başvuruda bulundu. Birisi tarafından kabul edilince tek varlığı olan bisikletiyle Nötesund’a taşındı. Boş zamanlarında sermaye edinmek için kendisine tekne üretmeye başladı. O teknelerle yarışlara katılarak başarılar kazandı ve teknelerini karlı olarak satmaya başladı. İşini kurmak ve genişletmek istediği dönemlerde Harry Hallberg ile tanışması bir şans oldu. Birlikte çalışmaya başladıktan sonra ilk ortak tasarımları 1973 yılında ürettikleri Monson 31 modeli oldu.

Elde edilen başarı ile iş kapasiteleri kısa sürede katlanarak arttı. 1976-1977 de tasarlanan Hallberg-Rassy 38 gövde çevresini saran karakteristik mavi çizgili ilk tekneleri oldu. 1977-1978 yılları arasında üretilen Hallberg-Rassy 352 35 metrelik bir teknede güverte altında pruva’dan kıç’a kadar yürünebilen ilk tekne oldu. 1979 da “Uzun Yol Cruiser’i” 312 daha sonra üretilen bütün yatlar için bir karakteristik kabul edildi. 1983 yılında ürettikleri Rassker adlı deneysel tekne, aramid fiber gövde ve harici kurşun salma ile üretilen ilk tekne oldu.
Şirket 1987 yılında CNC tezgahlar alarak tekne üretiminde kalite düzeyi ve üretim hassasiyeti görülmemiş ölçüde arttırıldı.
Günümüzde, Hallberg-Rassy teknelerde sunulan muhteşem ahşap kesim ve uygulama kalitesi ile sağlanan kusursuz iç atmosfer dışında, yelken özellikleri ve seyir konforu açısından sahip ve öncü olduğu üstün özellikleri, bu yelkenlinin ayrıcalıklı bir marka olmasını sağlamıştır.

ALMANYA ÜRETİMİ YELKENLİ MARKALARI;


ALMANYA


HANSE YACHTSHanse Yahcts, 1361 yılında, Greifswald/Almanya da eski bir tekne onarım atölyesindeki çalışmalarla hayata geçmiştir. Bu tekneler, tasarımlarında ortaya çıkan problemlere karşı geliştirilen  doğru çözüm fikirleriyle tekne tasarımında bir gelişimin kaynağı olmuşlardır. Hanse Yachts, tehlikeli denizlerde seyir yapacak tekneleri için, maddi kaygılar taşımaksızın geliştirilen, deniz şartları ile uyumlu doğru ve akıllı çözümler sunmayı üretiminde bir gelenek haline getiren özgün bir markadır.

Bu başarı öyküsünde, motorlu yat üretimiyle üretimine başlayan atölyenin geleceğinin değişen zamana ve koşullara paralel olarak yelkenli yatlarda olduğunun kabulü yatmaktadır. 1981 yılında atölye için büyük bir yatırım yapıldı ve o günlerde kariyerinin başında,  günümüzde ise dünyanın en başarılı tasarımcılarından birisi olan Rolf Vrolijk ile çalışılmaya başlandı. Tasarımında çalıştığı Düsselboot G2929 Amiral’s Cup “Açık Deniz Yat Yarışı”nda 3.lük alarak zamanının en modern yatı sıfatıyla dünya için de bir atılım oldu. Bu deneyim Hanse Yacht için de önemli bir birikim oluşturdu.

1993 yılında üretilen Hanse 291 markanın en büyük ve heyacan yaratan çıkışı oldu. İsveçli üretici Bent Elgaard ile yapılan anlaşmayla da, atölye bir tersane haline geldi. Greifswald da yapılan çalışmalar sonunda dört hafta içinde Hanse 291 sadece 44.444.- Alman Markı bedelle “Hanseboot” da satışa sunuldu. Bu tekne, günümüzde yelkenliler için temel kabul edilen ilk özellikleri sunmasıyla yelkencilerin beğenisini kazandı. Bu temel özellikler sırasıyla; yardımcı motor, mutfak, tuvalet ve pompaydı. Yapılan ilk 30 satışın ardından Hanse 292 ve 301 geliştirildi.

Markanın sloganı “Devrimin Evrimi” oldu.

POLONYA ÜRETİMİ YELKENLİ MARKALARI;

POLONYADELPHİA YACHTS
Delphia Yat Tersanesi  Piotr ve Wojciech Kot kardeşler tarafından 1990 yılında kuruldu. Şirketin kurucu ortağı olan Delphia Wojciech Kot, aynı zamanda uzun yıllardır şirketin Başkanlığını da yürütmektedir.


Üretilen ilk yelkenli tekne, Sportina oldu. O zamandan beri, Delphia Yachts sekiz farklı model ile Polonya'nın en büyük yelkenli tekne üreticisi haline geldi. Bu tersanede her yıl 150'den fazla tekne Delphia Yachts vizyonuyla üretilmektedir.

Delphia Yachts’ın, yılda 1000 adet civarında Quicksilver ve Uttern sınıfı motorlu tekne üretimi için de bir  EMEA şirketi olan  Brunswick Marine ile çalışmaları var.

Perakende ve ticaret sektörlerinde yelkenli ve motorlu tekneler için hızla büyüyen  Pazar nedeniyle Delphia da, ihracatının %98’ini, Batı Avrupa pazarlarındaki büyüyen talebe uygun olarak bu bölgeye gerçekleştirmektedir.DELPHİA 40.3


Delphia ürünleri için ABD, Rusya, Japonya ve Avustralya ya kadar uzanan ve gelişen dinamik bir bayi oluşumu sayesinde de pazar payı her yıl gelişerek artmaktadır.

Delphia markalı yatlar, state-of-the-art bilgisayar yazılımı ve CNC gibi yüksek teknoloji ekipmanları kullanarak son derece profesyonel ustalar tarafından tasarlanmaktadır. Teknoloji ekibi üretim hazırlıklarını da yönetmekte ve üretim için sadece en kaliteli malzemeler kullanılarak üretim süreci gerçekleştirilmektedir. Tesislerde infüzyon teknolojisi kullanır. Delphia yeni bir model oluşturmadan önce tekne prototiplerini Gemi Dizayn ve Araştırma Merkezi’nde teste tabi tutar. Tersanede "toz" sorununu tamamen ortadan kaldırmak için toz ayırıcı makinalar kullanılır. Özel bir atık geri dönüşüm istasyonu mevcuttur. 2002 yılından bu yana çevre dostu bileşenler içeren malzemeler ve düşük stiren emisyon reçineler kullanılmaktadır. Kullanılan tüm bu modern üretim teknolojileri ve yüksek istihdam standartları sayesinde Delphia, son derece rekabetçi fiyatlar oluşturabilmekte ve pazarda varlığını güçlendirmektedir.
Delphia Yachts, tekne yapımı ve yelkenli tekne endüstrisinde pek çok ödülün de sahibidir. Bunlardan bazıları;
  • 2012 Hırvatistan “En İyi Yelkenli” ödülü Oelphia 31
  • 2012 Polonya “Kalite “ödülü Oelphia 460
  • 2011 Poloya “Altın Güvenilirlik Belgesi” ödülü Delphia 47


POLONYAPROTON
1988 yılında Warszawa/Polanya da kurulan Kama Yachts kurucularının yelken tutkusu doğrultusunda hayat bulmuş bir firmadır. Özellikle yelken yapmanın tüm keyfini hissedebileceğiniz ve rüzgarın gücünü ellerinizde tutabileceğiniz bu teknelerin en büyük üretimi kamarasız ve 4.2 metre olan ‘Proton’ modelidir. 

Tekne kullanıcılarının deneyimleri ve bunlara bağlı beklentilerine göre üretilen tekneler  Kama Yachts’ın bu alanda uzmanlaşarak farklılaşmasını sağlamıştır.

Kama Yachts tarafından üretilen tüm tekneler teçhizatı, tüm parçaları ve ipler (palamar halatı dahil) gerekli bütün donanımlarıyla eksiksiz olarak satışa sunulmaktadır.
 
Üretimde, gövde karşı direnci ve sertliği arttırmak için sertleştirilmiş ve sandviç yapılı cam polyester ile inşa edilir. Kullanılan kalıp tekniği nedeniyle güverte ve gövde farklı renklerde olabilir. Direk ve bumba alüminyum alaşım, dakron yelkenleri eloksal profillerden yapılmış iken başıstralya ve ekranlar paslanmaz çeliktir. Gövde de boyalı folyo veya airbrush tekniği ile yapılmış bireysel grafik tasarımlar da sunulabilir

Proton, yarış taktiklerinin eğitiminin yanı sıra yelken tekniğini geliştirmek için de idealdir. Ağır hava koşullarında yelken yapmak üzere tasarlanmıştır. Köpük malzeme ile dolu flotasyon tankları ve batmayan dolu omurganın sayesinde güvenlik üst düzeydedir. Ayrıca biri elektrik tahrikli diğeri elle kullanılan iki adet sintine pompası da mevcuttur. Dümenci koltuğu ileri geri ve duruş açısı olarak çift ayar sistemi ile ayarlanabilir. Dümenci önünde duran kontrol pedalları ve elle çok kolay çalıştırılan  yeke sistemi sayesinde kolay ve çok hızlı kullanılabilen ‘Proton’ heyecan verici bir tekne olarak açık deniz yatının tüm hissini verir.


POLONYATES YACHTS
http://www.tes-yacht.pl/

DREMMER
Thomas Siwik tarafından kurulan TES YACHTS  tasarım ve üretimdeO nas Jachty o nazwie TES są projektowane i budowane od blisko 30 lat. yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahip. Başlangıçta sadece TES 678, BT 720, BT TES Füturistik gibi tekil projeler vardı. Talebin artması ile birlikte şirket gelişerek seri üretim bandını oluşturdu. MASTER, 32 DREAMER, 28 MAGNAM bu aşamada üretime giren modeller. Birinci öncelik olarak görülen müşteri taleplerine göre oluşturulan özgün tasarım, yüksek üretim kalitesi ve performans nedeniyle sipariş hızı daima ikinci sırada tutularak önceliklerden ödün verilmedi.

Tüm modelleri uzun seyirler için tasarlanmış geniş ve konforlu  teknelerdir.  6-8 kişinin rahatlıkla kullanımına imkan sağlayan bir dizayna sahiptirler.  Mükemmel yelken performansı ve güvenli kullanımı markanın karakteristik özelliğidir. TES YACHTS’ın aileler için düşünülmüş bir gezi markası olduğunu  söylemek doğru olur

KANADA ÜRETİMİ YELKENLİ MARKALARI;
KANADA

SAGA YACHTS


SAGA YACHTS Kanada’nın en eski tekne üreticisi JJ. Taylor & Sons Limited tarafından 1995 yılında Kanada'da kuruldu. SAGA 35, 409 ve 48 modellerinin kalıpları JJ. Taylor tarafından sağlandı. Saga 43  ise tasarımcı Robert H. Perry tarafından tasarlanan ilk SAGA tekne olup, açık sınıf okyanus yarışçılarında alınan derslere dayanmaktadır. Bu tasarımın, performans, denizde konfor, güvenlik ve kullanım kolaylığı bakımından olağanüstü avantajları vardı.

SAGA 35
Saga 43 seyir performansı ile yeni bir standart belirledi. Bu standart ile zamanın ağır, geleneksel tekneleri için  ulaşılabilir olmayan hız ve performansa ilave olarak   yüksek konforlu iç kabin, geniş bir mutfak, düşük bakım maliyetlerini sağlayan tasarım ve geliştirilmiş seyir sistemlerini kapsayan bir paket sundu.

Trans-Pac (San Francisco-Hawaii), ARC ralli (Trans-Atlantik) gibi  uzun mesafe okyanus yarışlarında pek çok kez podyuma çıkan SAGA sahipleri ile de marka kısa sürede kıskanılacak, haklı bir ün sağladı.

Artık SAGA Yachts’ın üretimleri Kuzey Amerika, Karayipler, Akdeniz, Güney Pasifik, Güneydoğu Asya ve başka yerler gibi dünyadaki tüm egzotik seyir rotalarında ve kıyılarında bulunabilmektedir. Saga sahipleri de, yatlarının onlara sürekli sağladığı yüksek haz ile bir rüyalarının gerçekleştiğine inanmaktadırlar.

SAGA Yachts son birkaç yıldır Castro ve Bob Perry, Terrence Gillespie gibi ünlü tasarımcıları da bünyesine katarak çalışmalarına devam etmektedir. Castro, SAGA 409 tasarımı üzerinde yaptığı değişiklikler ile teknenin benzeri diğer teknelere oranla daha güzel ve gelişmiş olmasını sağladı. Perry, Gillespie ile birlikte SAGA 35, 43 ve 48 üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.  

YUNANİSTAN ÜRETİMİ YELKENLİ MARKALARI;

YUNANİSTAN
OCEAN YACHTS

www.ocean-yachts.com/Üretim Merkezi
62.1

Brezilya’da gurbetçi olarak yaşayan Anargyrou kardeşler için denize duydukları sevgi ve saygı bu endüstriye atılmalarının başlıca sebebi olmuştur. Yirmi yıl sonra, 1997 yılında ana vatana döndüklerinde sahip oldukları bilgi zenginliği ile Ocean Yachts’ı kurdular.

Ocean Yachts tesisleri Atina'nın merkezine 50 km mesafede Kalivia’da  bulunmaktadır. 40 kişilik tecrübeli ve uzman kadrosu ile yıllık 15 yat üretim kapasitesine sahiptir.Yelkenli yat üretiminde, açık deniz seyir gelenekleri ile yetenekli profesyonel denizcilerin tecrübe ve becerilerini, yüksek kaliteli işçilikle birleştirir.

İşçilik Kalitesi

Ocean Star yatların sağlamlığı ve yelken performansları dünya çapında tanınmaktadır. Teknelerde ekstra güç ve dayanıklılık sağlamak için, güvenlik perdelerinin yapısal takviyesi ve CTP kirişli ızgara sistemi tüm yüzey ve gövde de bir bütün olarak kullanılır. Üretim sırasında detaylara verilen özel önem nedeniyle tüm iç kaplamalarda lamine ve hassas el işçiliği vardır.

Yatırım Değeri

Ocean Yachts,  müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını göz önünde tutarken, el işçiliği gelenekleri korumak için de çaba göstermektedir. Her yeni Ocean Star yelkenlisi kişisel katılım ve profesyonel becerinin bir sonucudur. Bu nedenle Ocean Sta,r her zaman kalıcı, iyi inşa edilmiş ve birinci sınıf yelken performansı sunmaktadır. Üretimde kullanılan kalitesi kanıtlanmış yapı malzemeleri, titiz üretim süreci ve çalışan ekibin uzmanlığı bu yatların uzun ömürlü bir yatırım aracı olmasını sağlamaktadır.

Kısa Tarihçesi

49 feet boyundaki Ocean Star 495 ilk büyük başarıları oldu. Yunanistan gibi, denizci geleneklere sahip bir ülkede kazanılan bu coşkulu başarı aslında şaşırtıcı değildi.
Ardından takip eden yeni yatlar, Ocean Star 46.1 ve Ocean Star 51.1, ve Ocean Star 495’in "daha büyük ve daha iyi" 2.nesil tasarımı bu başarıyı sürdürdü. Ocean Yachts, daima güvenilir ve yenilikçi yat inşa misyonunu sadık kaldı. Bu yatlar modern tasarım ile üstün el işçiliğini birleştirdi. Sundukları karmaşık olmayan çözümler, basit ve kolay yelken kullanımı, yüksek performanslı yatların gelişmesine yol açtı.

Vizyon

Ocean Yachts ekibi, kapsamlı araştırma ve sonucunda geliştirilen teknoloji ile yeni modeller geliştirme konusunda daima yenilikçi bir vizyonu temsil etti. Bugün Ocean Yachts filosu Ocean Star 56.1, Ocean Star 51.2 ve seçkin Ocean Star 51.2 den oluşur. Klasik Ocean Yachts stili ve bu stilden ödün vermeden modern bir yat performansı istiyorsanız en iyi performans ile zahmetsiz seyir keyfini birleştiren Ocean Yachts en iyi seçeneklerinizden birisi olabilir. Tim Thomas'ın Yachting World da yazdığı gibi Ocean Yachts, yüksek donanımlı, kusursuz, sağlam ve denizci yatlar üretimini “marka imzası” haline getirmiştir.1 yorum:

  1. Çok güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Tamda böyle bir yazı arıyordum.

    YanıtlaSil


Deniz hava raporunu almak için LÜTFEN RESMİ TIKLAYINIZ

Tekne kredisi hakkında bilgi almak için LÜTFEN RESMİ TIKLAYINIZ

Bilet rezervasyonları için LÜTFEN RESMİ TIKLAYINIZ

Bağlanmak için LÜTFEN RESMİ TIKLAYINIZ

Bağlanmak için LÜTFEN RESMİ TIKLAYINIZ